Jak dbać o długie rzęsy, aby uwodzić pięknym spojrzeniem?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Nic tak nie uwydatnia spojrzenia jak piękne, gęste i długie rzęsy. Niestety nie każdą z nas natura obdarzyła tak bogatym darem. Jednak z pomocą przychodzą nam wynalazki współczesnego świata. Producenci prześcigają się w propozycjach specjalnych odżywek czy serum. Dostępne są też sztuczne rzęsy. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Spis treści:

Zrozumienie fundamentów dla długich rzęs

Na początku warto wiedzieć, po co nam one są potrzebne. Rzęsy to nic innego, jak drobne włoski, które mają zapewnić ochronę oczom. Zbierają kuch, brud oraz bronią dostępu malutkim owadom. Mają też identyczny skład jak pozostałe włosy – 97% to keratyna a pozostałe 3% to woda. Cykl życia rzęsy to 3-5 tygodni. Średnia długość rzęsy to 10 mm na powiecie górnej i 7 na dolnej. Występują tylko u ssaków. Ciekawostką jest to, że jak bogaty posiadamy wachlarz rzęs, w dużej mierze zależy od naszych genów.

Jak dbać o rzęsy na co dzień?

Wiele z nas zadaje sobie pytanie, jak dbać o rzęsy. Nie ma jednak na to skutecznej odpowiedzi. Każdy organizm jest inny. Stąd każda z nas ma odmienne potrzeby. Jednak jest jeden wspólny mianownik w dbaniu nie tylko o długie rzęsy, ale też o siebie — demakijaż. Najgorsze co można zrobić, to położyć się z łóżka w pełnym makijażu. W najlepszym wypadku obudzimy się rano z rozmytym tuszem wokół oczy.


W najgorszym razie rzęsy po prostu mogą się połamać lub wypaść. Maskara wielokrotnie nałożona na włoski powoduje, że stają się one twardsze, grubsze i bardziej sztywne. Gdy wiercimy się w łóżku, ocieramy się o poduszkę powiekami. Sztywne rzęsy po prostu łatwiej jest wyrwać. Aby zmyć maskarę, należy używać odpowiednich preparatów, które nie tylko pozwolą nam pozbyć się tuszu, ale także odpowiednio je nawilżą i natłuszczą.

Jak wzmocnić rzęsy dla pięknego spojrzenia?

Rzadko jest tak, że jesteśmy zadowoleni z jakości naszych rzęs. Z reguły są albo za jasne, albo za cienkie, albo po prostu jest ich mało. Często osłabienie organizmu, stres i ciągła praca przed komputerem, powoduje, że nasze długie rzęsy (i te krótkie też) po prostu są słabe i wypadają. Tu rodzi się pytanie, jak wzmocnić rzęsy. Na rynku jest wiele specjalistycznych serum i odżywek. Pamiętajmy, że nie każdy środek jest odpowiedni dla każdej z nas. Dziewczyny, które wolą łykać tabletki, mogą wybrać pośród wielu suplementów diety. W swoim składzie mają one zwykle komplet witamin m.in.

 • witamina A,
 • witamina E,
 • kompleks witamin B,
 • witamina D,
 • witamina C

oraz minerały, takie jak:

 • wapń,
 • żelazo,
 • cynk,
 • miedź,
 • krzem.

Można też wypróbować sposobów naszych babć, np. olej rycynowy. Jednak należy uważać, olej rycynowy może podrażniać oczy. Wydaje się, że najprostszym sposobem jest dobra odżywka lub serum, które nakłada się tak samo, jak maskarę. Ważna rzecz — trzeba to robić systematycznie, a pierwsze efekty mogą pojawić się już po 1-2 miesiącach.

Jak dbać o przedłużone rzęsy?

Prostym i szybkim sposobem na piękne spojrzenie jest przedłużenie rzęs. Wygodnie siadamy u sprawdzonej kosmetyczki i już po kilku chwilach możemy zachwycać. Wiele osób jednak ma obawy, czy taki zabieg nie osłabi naturalnych włosków. Nie każdy wie, jak dbać o rzęsy po przedłużaniu. Zasady są proste i jest ich dosłownie kilka:

 1. Przedłużonych rzęs nie należy moczyć, trzeba bardzo uważać, aby nie wycierać oczu ręcznikiem.
 2. Nie można aplikować olejków ani tłustych kremów w okolice powiek.
 3. Cienie zmywamy patyczkiem — tak by nie pocierać linii rzęs.
 4. Nie używamy też maskary — więc nie musimy jej zmywać. Rozwiązanie proste i wygodne.

Źródła:

 1. Krysztofiak, Katarzyna. “Wpływ kosmetyków na powierzchnię oka i soczewek kontaktowych.” OphthaTherapy 2.2 (2015): 156-161.
 2. Opala, Aleksandra, et al. “Rola higieny brzegów powiek w przygotowaniu pacjenta do operacji usunięcia zaćmy.”